„Feldobom semmi – leesik gyógyszer. Mi az?”

By 2019-08-28 március 26th, 2020 Nocebo, Placebo

Igen, a placebo…:)

Bár a placebo használata egyidős az orvostudománnyal, a placebo kutatás ma is az orvostudomány egyik legizgalmasabb része. A placebo-válasznak (olyan jótékony hatás, amely nem származtatható a kezelés kémiai, fizikai tulajdonságaiból, pl. hatóanyag nélküli tablettára csökken a fájdalom) nagy jelentősége van a kezelések során.

Bár a placebo hatás főleg a páciens pszichés konstellációjától, ill. elvárásaitól függ, kialakulásában fontos szerepet játszhat az egyidejűleg alkalmazott egyéb beavatkozás hatása, ill. a betegség természetes lefolyása is.

Fontos tudnunk, hogy az orvosok és a páciensek közti kommunikáció, a páciens kondicionálása jelentősen hozzájárulhatnak a placebo-hatáshoz.

Nézzünk egy konkrét klinikai vizsgálatot!

Talán az egyik legérdekesebbet migrénes emberek körében végezték. Mindenkinél összesen 6 rohamot vizsgáltak. A rohanok kezelése során az emberek véletlenszerűen vagy specifikus migrénes fájdalomcsillapítót vagy placebot kaptak. A tabletta átadásakor háromféle információt kaphattak az őket kezelő orvostól. Így hatféle eset alakult kik:

  • Mikor placebot kaptak, azzal az információval, hogy
    1. placebot kapnak
    2. vagy placebot vagy gyógyszert kapnak
    3. gyógyszert kapnak
  • Mikor gyógyszert kaptak, azzal az információval, hogy
    1. placebot kapnak
    2. vagy placebot vagy gyógyszert kapnak
    3. gyógyszert kapnak

Mindkét esetben a leírt sorrendnek megfelelően egyre növekedett a placebo hatás.

Meglepő eredmény született…

Az adatokat összevetve kiderült, hogy a placeboként jelölt gyógyszer, és a gyógyszerként jelölt placebo hatékonysága között nem volt különbség.

Ahogy növekedett a pozitív információ tartalom, úgy egyre nagyobb mértékben növekedett mind a placebo, mind a gyógyszer hatékonysága. Mindezek az adatok azt bizonyítják, hogy a betegek elvárásainak jelentős hatása van a kezelés kimenetelére.

No de mi az a nocebo?

A placebonál jóval újabb koncepció a nocebo hatás. A nocebo olyan mellékhatásokat jelent, amelyek a placebo használata során jelentkeznek. Ennek létezését több tanulmány is igazolta.

Egy placebo kontrollált, szintén migrénesek körében végzett vizsgálatban, a placebot kapó betegek 5%-a esett ki a vizsgálatból a beteg számára jelentős, tolerálhatatlan mellékhatás miatt. Emellett megfigyelték, hogy a placebo csoportban észlelt mellékhatások nagyon hasonlóak voltak a valós gyógyszert kapó csoportban észleltekhez. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a vizsgálatba való beválasztáshoz szükséges beleegyező nyilatkozat elolvasása (mely felsorolta a gyógyszer esetleges mellékhatásait) a betegek egy részében negatív várakozásokat keltett.

Etikai megfontolások miatt a nocebot kutató vizsgálatok ritkák. Ezért a nocebo hatás nem kellően megalapozott a szakirodalomban.

De azért ismert néhány érdekes tanulmány:

  1. Egy vizsgálatban részt vevő diákcsoportnak azt mondták, hogy a fejükön áthaladó (természetesen nem lévő) elektromos áram fejfájást okoz. Ezt követően a csoport kétharmadának fejfájása lett.
  2. Még ennél is érdekesebb egy japán kísérlet, mely során középiskolás gyerekeknek azt az információt adták, hogy a lakkfa levele kiütést okoz. Ezt követően bekötötték a szemüket, majd az egyik kezüket lakkfalevéllel dörzsölték be, de azt mondták, hogy gesztenyelevél, a másikat pedig gesztenyelevéllel, amiről viszont azt állították, hogy lakkfalevél. Az a kezük, amelyikről azt hitték, lakkfával dörzsölték be, bepirosodott, és viszkető hólyagok jelentek meg rajta. A másik kéz viszont a legtöbb esetben változatlan maradt.

A nocebo hatást komolyan kell vennünk, ugyanis jelentősen befolyásolhatja mind lelki, mind testi egészségünket. A páciensekkel folytatott kommunikáció során mindig gondolnunk kell rá.  A jó kommunikáció a gyógyító kompetencia része!

A placebo és nocebo hatás megértése jelentős segítséget jelenthet abban, hogy jobb terápiás eredményeket érjünk el, javítsuk pácienseink életminőségét. Hasznosítsuk a placebo hatást, és minimalizáljuk a nocebo hatást azzal, hogy pácienseink ellátása során személyre szabott információkat osztunk meg velük!

Nota bene! „Az orvos az egyetlen olyan gyógyszer, amely képes saját mellékhatásai csökkentésére.” :)

Dr. Garancz Eleonóra

About Dr. Garancz Eleonóra

1992-ben végeztem a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán. 1999-ben szereztem szakorvosi képesítést neurológiából. Gyakorló orvosként számtalan olyan beteggel találkoztam, akiknél a különböző ideggyógyászati és reumatológiai megbetegedések okozta fájdalmat a modern orvostudomány eszközeivel nem sikerült hosszútávon kielégítő módon megszüntetni. Ekkor keltették fel érdeklődésemet az alternatív gyógyászat nyújtotta lehetőségek.