Új betegség alakult ki a klímaváltozás miatt 

By 2019-07-16 március 26th, 2020 Klímaváltozás, Szorongás

Évek óta tapasztalható, hogy évről évre nő a klímaváltozás miatt az öko-, ill. klímaszorongásban szenvedők száma. A kutatók, a pszichológusok előtt ez régóta ismert tény, de hivatalosan a pszichológiai betegségek között még nem szerepel.

A Yale Egyetem 2018-as kutatása szerint az emberek 29 %-a nagyon aggódik, 70 %-a aggódik, 51 %-a pedig tehetetlennek érzi magát a klímaváltozás miatt. A statisztikák ellenére a legtöbben mégsem érzik, mennyien szenvednek a klímaszorongástól.

A „környezeti végítélettel szembeni folyamatos félelem”-ként határozza meg a kórképet az Amerikai Pszichológiai Társaság. Alapját a folyamatos tehetetlenség érzés adja. Az érintett úgy érzi, nem tehet semmit az elkövetkező „világvége” elkerülése céljából. A tünetei az aggódás, a folyamatos stressz, esetleg pánik rohamok, álmatlanság. Emellett természetesen testi tünetek is megjelenhetnek, mint az izzadás, szédülés, remegés.

2017-ben az Amerikai Pszichológiai Társaság egy hetvenoldalas tanulmányt adott ki arról, hogy a klímaváltozás hogyan hat az emberek mentális egészségére. A pszichológusok szerint a helyzet komoly, tudományos üléseiken több előadás foglakozik ezzel a témával.

Hogy miért nem szerepel hivatalosan mégsem a klinikai diagnózisok között?

„Az ökoszorongás egy teljesen természetes reakció egy nagyon komoly problémára” – mondta a LiveScience-nek Maria Ojala, a svéd Örebro Egyetem pszichológusa. Ez egy racionális reakció, nem egy mentális probléma, annak ellenére, hogy tényleg szorongással jár, így problémás lenne klinikai diagnózist felállítani rá.

Úgy véli, az sokkal komolyabb probléma, ha valaki nem aggódik a globális felmelegedés miatt, mint az, ha valaki nagyon aggódik. :(

Bízunk benne, hogy a szorongás egy bizonyos szintig még jót is tehet az ügynek, és az embereket minél gyorsabb, eredményesebb cselekvésre ösztönzi. :)

Dr. Garancz Eleonóra

About Dr. Garancz Eleonóra

1992-ben végeztem a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán. 1999-ben szereztem szakorvosi képesítést neurológiából. Gyakorló orvosként számtalan olyan beteggel találkoztam, akiknél a különböző ideggyógyászati és reumatológiai megbetegedések okozta fájdalmat a modern orvostudomány eszközeivel nem sikerült hosszútávon kielégítő módon megszüntetni. Ekkor keltették fel érdeklődésemet az alternatív gyógyászat nyújtotta lehetőségek.